Skocz do zawartości


RL89

Rejestracja: 11 lut 2008
Poza forum Ostatnio: 12 czerwca 2019 - 18:18
****-

Moje tematy

[Dev] Programowanie - początki

06 kwietnia 2019 - 22:43

Za namową 90s tworzę ten temat. Wiem, że wielu z placków coś tam sobie programowało, albo mieli zacięcie informatyczne (studia, hobby), niemniej jednak napiszę dla uzupełnienia tematu i zainteresowanych.

Jeżeli ktoś chciałby spróbować zacząć programować, to bardzo polecam zarejestrowanie się na stronie https://visualstudio...dev-essentials/
Najlepsze co tam się znajduje, to miesięczny darmowy dostęp do serwisu pluralsight.com, gdzie są rewelacyjne kursy IT, oraz 3 miesiące konta premium linkedin, gdzie jest ogromna baza kursów od biznesu, rozwoju, kreatywności po IT.

Ale po co komu może się przydać znajomość programowania pomijając kwestie kariery zawodowej? Po prostu dla ułatwienia sobie życia.
Zamiast wyszukiwać programów o danej funkcjonalności, można sobie samemu stworzyć to, co ułatwi nam pracę. Bardzo szybko i prosto.
Zmiana nazw dużej ilości zdjęć, albo rozmiarów. Automatyzacja niemalże wszystkiego. Wgrywanie danych

Dla tych co programują.... znaczna ilość podchodzi do tego tematu od złej strony. Nie traktują języka programowania jako narzędzia, tylko idą utartymi schematami. Nauczyli się jednego języka i próbują wszystko w nim zrobić, albo odpychają się, że się nie da. Na początku oczywiście jak większość zapewne poznawała wiele języków skacząc co chwilę z jednego do drugiego nic konkretnego z nim nie robiąc. Albo utknęła w spirali kursów. Po skończonym kursie, odpalali kolejny.

Język programowania to tylko narzędzie do rozwiązywania problemów. Bo programowanie polega właśnie na rozwiązywaniu problemów. Jeżeli mam do napisania program, który pobiera z ERP jakieś dane i ma je przesłać do programu graficznego, to wybiorę Pythona do pobrania i obróbki danych i JavaScripta, do wprowadzenia ich w programie graficznym.
Jeżeli mam do napisania aplikację desktopową, która ma być komunikatorem firmowym, to mógłbym użyć Pythona(PYQT), albo C++, ale skoro w firmie są same stanowiska na windowsie, to dlaczego by nie użyć C# skoro będzie równie szybkie co napisane w C++, ale nie będzie to wymagało ode mnie mnóstwa linijek kodu?
Kwestia jeszcze nauki... jeżeli chcemy coś robić, to zacznijmy. Nie czekajmy aż skończymy cały kurs w jakimś języku programowania, tylko szukajmy rozwiązań na bieżące problemy.
Znam podstawy Pythona, piszę program do pobrania danych z pliku xls i wysłania zapytania do API. Nie wiem jak wczytać dane z pierwszej i drugiej kolumny? Sprawdzam czego użyć. Pandas, a może samo xlrd? Nie wiem jak wysyłać zapytania (chyba w podstawach to akurat jest), to sprawdzam co to jest biblioteka requests.

Nie wiem czy ktoś jest zainteresowany bym kontynuował temat. Jeżeli tak, to mógłbym poruszyć kwestię "od czego zacząć", albo "ciekawe i wartościowe projekty". W większości kursów dotyczących nauki programowania są idiotyczne przykłady, które tylko utrudniają wejście w ten świat. Już o tłumaczeniu klas na przykładnie psa, albo samochodu już nie wspomnę.