Skocz do zawartości


Zuzel


34 odpowiedzi w tym temacie

#1 marianlol

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 45 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Skwierzyna



  • BF2 GUID

Napisano 10 czerwca 2008 - 12:22

Popatrzmy jak to jest byc zuzlowcem... :D
Dołączona grafika

Żużel-wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu, jedna z dyscyplin sportów motorowych. Na żużlu zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, pokonując tor zawsze w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Europie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji i Polsce.

Polska nazwa żużel oraz popularne określenie czarny sport wywodzą się z czasów, kiedy na torach stosowano jedynie czarne nawierzchnie żużlowe, obecnie wyparte przez specjalne mieszanki granitu. Na świecie sport ten znany jest pod nazwą speedway.


W Polsce za rozgrywki żużlowe odpowiada Główna Komisja Sportu Żużlowego, wydzielona jednostka Polskiego Związku Motorowego. Zmagania ligowe o Drużynowe Mistrzostwo Polski w najwyższej klasie rozgrywkowej, firmowane są przez niezależną spółkę Ekstraliga Żużlowa Sp. z o.o.. Rozgrywki te uważane są za jedną z trzech najsilniejszych pod względem sportowym lig żużlowych świata (obok brytyjskiej i szwedzkiej), oraz najsilniejszą finansowo - polskie kluby żużlowe oferują zawodnikom najwyższe na świecie wynagrodzenia. Od 1990 roku w polskiej lidze regularnie startują obcokrajowcy, w tym ścisła światowa czołówka z Grand Prix. Pierwszy kontrakt podpisał w Polsce czterokrotny IMŚ, Duńczyk Hans Nielsen.

Najbardziej utytułowanymi klubami żużlowymi w lidze polskiej są Unia Leszno (24 medale, w tym 12 złotych), RKM Rybnik (23 medale, w tym 12 złotych), Stal Gorzów Wielkopolski (22 medale, 7-krotne mistrzostwo) oraz Polonia Bydgoszcz (25 medali, 7-krotne mistrzostwo).

Sport żużlowy w Polsce cieszy się znaczną popularnością. Mecze Ekstraligi regularnie odwiedza ponad 10 tysięcy widzów. Pod względem średniej ilości kibiców na jednym meczu, żużel wyprzedza polską Ekstraklasę w piłce nożnej. Jednak zasięg żużla jest bardzo ograniczony - poza ośrodkami sportu żużlowego, rozmieszczonymi głównie w Wielkopolsce, Kujawach, na Śląsku i Podkarpaciu, nie jest praktycznie znany.

W 2006 powołano spółkę Ekstraligę Żużlową Sp. z o.o., która od sezonu 2007 przejęła organizację Ekstraligi (najwyższej klasy rozgrywkowej). Wymogiem nowej spółki było przekształcenie klubów Ekstraligi w sportowe spółki akcyjne oraz spełnienie wymogów licencyjnych, dotyczących głównie płynności finansowej oraz odpowiedniej infrastruktury stadionu (w tym sztuczne oświetlenie oraz dmuchane bandy).

Poza rozgrywkami ligowymi GKSŻ organizuje corocznie inne turnieje mistrzowskie:

  • Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski (do 21 lat)
  • Indywidualne Mistrzostwa Polski
  • Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski (do 21 lat)
  • Mistrzostwa Polski Par Klubowych
  • Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych (do 21 lat)
  • Złoty Kask
  • Srebrny Kask (do 21 lat)
  • Brązowy Kask (do 19 lat)
  • Eliminacje krajowe do rozgrywek FIM i UEM
Ponadto kluby organizują liczne turnieje memoriałowe, spotkania towarzyskie i zawody młodzieżowe. Do najważniejszych z nich należą:

  • Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda (Bydgoszcz)
  • Memoriał im. Alfreda Smoczyka(Leszno)
  • Memoriał im. Edwarda Jancarza(Gorzów Wielkopolski)
  • Memoriał Rifa Saitgariejewa (Ostrów Wielkopolski)
  • Memoriał im. Eugeniusza Nazimka (Rzeszów)
Wyposażenie
Zawodnicy startujący w zawodach żużlowych wyposażeni są w specjalny kombinezon wykonany z kevlaru (dawniej skórzany), zabezpieczający przed skutkami upadków oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Na lewym bucie żużlowcy posiadają specjalną metalową nakładkę, tzw. "łyżwę", wspomagającą pokonywanie łuków w ślizgu kontrolowanym. Obowiązkowym wyposażeniem zawodnika jest także kask z goglami wyposażonymi w tzw. "zrywki", czyli jednorazowe folie, które można łatwo zrzucić w ciągu trwania wyścigu, aby oczyścić gogle zabrudzone unoszącymi się spod kół fragmentami nawierzchni.

Kolor kasku lub czepka założonego na kask jest ściśle określony przez regulamin danych zawodów, co służy ułatwieniu identyfikacji zawodników w danym biegu. Ponadto, zawodnicy
zobowiązani są do posiadania plastronu (specjalnej kamizelki) z numerem startowym.
Dołączona grafika Paweł Hlib... :D



Moim ulubinym zespołem jest CELEUM STAL GORZÓW... a waszym?? :P

#2 zioda

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 100 postów

Napisano 10 czerwca 2008 - 12:58

Mój ulubiony to Falubaz Zielona Góra

#3 Swirus

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 314 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Popowo... Rulezzz



  • BF2 GUID - >Swirus90<

Napisano 10 czerwca 2008 - 16:09

Zioda nie chcialbym byc nie grzeczny ale "Zielona Gora ladna okolica gdyby nie falubaz byla by stolica... " Niezle murzyny z Falubaza... nie mam nic do murzynow ale asfalt powinien byc na swoim miejscu... :D

Ps Sorki zioda nie moglem sie powstrzymac... :D

Ja oczywiscie ze Staleczka gora... :D
szachy rank 1300+ kurnik xD szukac Swirus1pl xDsss

#4 Seba

    Pięćdziesiąt twarzy Seby

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPip
  • 1 863 postów
  • Płeć:Mężczyzna


  • BF2 GUID - >seba88< - impact - PL4FC-impact_PL
    BF3 GUID - PL4FC-impact_PL

Napisano 10 czerwca 2008 - 17:29

Ja tez stal ale tylko dlatego bo mnie popowo by zlinczowalo ^^

#5 marianlol

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 45 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Skwierzyna



  • BF2 GUID

Napisano 10 czerwca 2008 - 17:46

Nie przesadzaj aż tak źle to by nie było!!!....(chyba)
Stal górą

#6 zioda

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 100 postów

Napisano 10 czerwca 2008 - 18:13

I tak wiem, że Falubaz jest lepszy :P . Może jestem ich fanem bo niedaleko mam rodzinke :D . Więc się jeżdzi na żużel .

#7 Daisy

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 73 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Rzeszów



  • BF2 GUID

Napisano 10 czerwca 2008 - 20:32

Stal jest tylko jedna: STAL RZESZÓW!!!

Już dawno nosiłem się z zamiarem napisania takiego teamtu, ale zawsze brakowało czasu.

Ciekaw jestem czy są tu jacyś fani żużla z Tarnowa :twisted:

#8 marianlol

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 45 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Skwierzyna



  • BF2 GUID

Napisano 11 czerwca 2008 - 10:39

no ja tez jestem Ciekaw ale ogolnie to Deisy ta Twoja Stal jest na ostatnim albo przed ostatnim miejscu w tabeli... :D
A ta moja Stal niedlugo bedzie na pierwszym no moze drugim... :D

#9 Daisy

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 73 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Rzeszów



  • BF2 GUID

Napisano 11 czerwca 2008 - 19:03

Moja jest na 5, to po pierwsze. Twoja w tym sezonie nie przejdzie 3 miejsca, to po drugie. Po trzecie popatrz na składy i porównaj jak wy się prezentujecie...

Na żużel chodzę (regularnie) od 2003 roku (włącznie). Od początku nie uznawałem nazw sponsorów danych ośrodków żużlowych, jak np. Gorzów-Caleum, Rzeszów-Marma, Częstochowa-Złomrex, itd. Dla mnie to zawsze była Stal i Włókniarz. Większość prawdziwych kibiców (nie tych którzy chodzą na żużel od momentu jazdy w ekstralidze) też tak pewnie myśli, bo sponsorzy kiedyś odejdą - wraz z nimi kibice sukcesu, a ci prawdziwi pozostaną.

Będąc w temacie Gorzowa, to nie darzę wielką sympatią tego klubu z dwóch powodów. Pierwszy z nich to zawodnik Paweł Hlib. Nie jest on ogólnie lubiany w Rzeszowie z racji tego, że kiedy jeszcze oba kluby jeździły jeszcze w I lidze toczył on bardzo ostre pojedynki z miejscowymi wychowankami: Karolem Baranem i Pawłem Miesiącem. O ile do ofensywnej jazdy nic nie mam, to do faulów już tak, a Hlib się ich dopuszczał. Druga osoba to prezes Stali Władysław Komarnicki. Bardzo obrotny człowiek, wyciągnął gorzowski żużel z marazmu, ale ma jedną wadę: za bardzo się chwali i gada czego to on nie zrobi i nie zrobił.
Żeby nie było: do kibiców z Gorzowa nic nie mam (tych normalnych, bo wszędzie znajdą się zawsze debile, najczęściej pijani, podburzający do jakichś hamskich tekstów czy bójek).


Może poruszę temat waszego ulubionego żużlowca. Mój to Australijczyk Davey Watt (z jeżdżących) i Piotrek Winiarz (z niejeżdżących)

Byłeś, jesteś, będziesz: Piotrek Winiarz naszym kapitanem!!!

Dołączona grafika
Davey Watt :grin: :grin: :grin:

#10 marianlol

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 45 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Skwierzyna



  • BF2 GUID

Napisano 12 czerwca 2008 - 20:06

Widze ze na naszym form jes tylko kilku fanow zuzlu szkoda a myslalem ze jes ktos lepszy od naszej Stali Gorzow
pozdr

#11 KAMLOT_PL

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 296 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:WARSZAWA


  • BF2142 GUID

Napisano 25 czerwca 2008 - 20:50

Ja osobiście miałem raz być na żużlu.W W-wie na stadionie Gwardii odbyły się indywidualne lub drużynowe mistrzostwa Polski(nie pamiętam dokładnie jakie bo było ponad 15 lat temu ?)Super sprawa.Nie kibicowałem żadnej ekipie ale emocje były do samego końca.Przyjechali kibice wszystkich zespołów,flagi,race,doping-jak na piłce nożnej.Wracałem zadowolony do domu z dwóch powodów.Pierwszy raz byłem na żużlu i bardzo mi sie podobało(szkoda że w stolicy nie ma żużla),i wracałem z zdobycznym szalikiem Polonii Warszawa(gość chyba pomylił dyscypliny i stadion) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .Zawsze chciałem pojechać na derby Apator Toruń-Polonia Bydgoszcz,może kiedyś mi się to uda.

#12 Macku

    Placek

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 583 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Burton-Upon-Trent



  • BF2 GUID

Napisano 25 czerwca 2008 - 23:39

w sobote speedway w Cardiff niestety bede w pracy a mialem tam wlasnie jechac i zmontowac jakies movie, napewno bedzie co ogladac:)
Dołączona grafika

#13 Szurpit

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 49 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Toruń

Napisano 03 lipca 2008 - 00:01

HEhe dobre Bydgoska Polonia najbardziej utytułowana-ciekawe. Jak narazie to 1 liga i daj Boże żeby nigdy już z niej nie wyszli.

Pominąłeś najlepszy klub w Polsce a może nawet i na świecie- APATOR TORUŃ - wicemistrz kraju i aktualny lider eks.
APATOR TORUŃ jest jedynym klubem eks, który nigdy nie spadł do 1 ligi ani niżej. JAKO JEDYNY! A czym jest klub bez kibiców i sponsora?
Na stadion co 2 niedziele stawia się ponad 15tys. fanów(nikt w kraju nie może sie tym pochwalić). Mamy właśnie budowany najnowocześniejszy stadion w całej Polsce i nie wykluczone że i europie.

Proszę wpierw się dowiedzieć dokładnie kto rządzi w żużłu a póżniej pisać takie głupoty!!! o bydgoszczy..../////
Btw. Bydgoska Polonia może spadnie do 2 ligi bo tam jest jej miejsce haha :smile:

Pozdr! :mrgreen:

#14 Daisy

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 73 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Rzeszów



  • BF2 GUID

Napisano 03 lipca 2008 - 10:55

Wyświetl postUżytkownik Szurpit dnia 03-07-2008 00:01 napisał

Na stadion co 2 niedziele stawia się ponad 15tys. fanów(nikt w kraju nie może sie tym pochwalić). Mamy właśnie budowany najnowocześniejszy stadion w całej Polsce i nie wykluczone że i europie.

Unia Leszno może się tym pochwalić bo tam na meczach bywa ponad 20 tys. ludzi.

Co do stadionu to Gorzów i Częstochowa mają najnowocześniejsze stadiony, a w obiecanki, że "niedługo zacznie się budowa nowego stadionu" nie wierzę, bo w Rzeszowie od 2 lat mówią, że będzie nowy stadion z krytym torem, itp.

PS. Niektórzy to są naprawdę zaślepieni... :neutral:

#15 ENVIVE

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 75 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Bydgoszcz


  • BF2142 GUID

Napisano 03 lipca 2008 - 12:29

kamlot to ja Cie zapraszam na piwo przy okazji bo ja chodze na derby jak jezdzi Polonia
no ale musimy poczekac az Polonia wroci do ekstaklasy,

btw zawsze nie rozumialem zawisci miedzy Polonia a Toruniem, ale to chyba juz takie natrualne zachowanie sasiadow
szczegolnie czytajac takie teksty jakie pisze Szurpit, jakis pseudokibic?

fakt widać że Apator ma świetną drużynę i mysle że zostanie mistrzem w tym roku
ale co do kibiców i najwiekszej frekwencji to troche przegiąłes bo 15 tys to nic, zreszta DAISY napisal ze jest u nich nawet ponad 20 tys, w Bydgoszczy tez, a jak jest GP to juz w ogole spokojnie jest ponad 20 tys ludu.

A wszystkim zycze zeby Polska została drużynowym mistrzem świata:)
Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafika

#16 Daisy

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 73 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Rzeszów



  • BF2 GUID

Napisano 03 lipca 2008 - 12:42

Zawiść między sąsiadami jest zawsze i wszędzie: Toruń-Bydgoszcz, Gorzów-Zielona Góra, Rzeszów-Tarnów.
Fakt, Apator w tym roku ma piekielnie mocną paczkę i są głównymi kandydatami do mistrzostwa, ale zobaczymy jak to będzie.

PS.marian -> nie "zrywki" tylko "zrzutki"

#17 Condemned

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 03 lipca 2008 - 17:14

Nie mam nic do Torunia, ale osobiście uważam, że Unibax o wiele lepiej pasowałby do 2 ligi :)
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#18 Szurpit

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 49 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Toruń

Napisano 03 lipca 2008 - 21:14

Ja pseudokibic? Raczej nie. Nie kreci mnie chodzenie na stadiony tylko po to żeby się tylko "poklepać".
A co do liczby kibiców. To chodzi ci o 20 tys. pikników czy kibiców bo to jest różnica.

Co do nowego stadionu to żadne obiecanki. Jakieś 2 miesiące temu ruszyła budowa. Jeżeli inwestor nie wywiąże się z inwestycji( ma rok na zbudowanie nowego stadionu) to zapłaci APATOROWI tylke chajsu że zbudujemy sobie 5 takich stadionów.
http://www.sportowefakty.pl/zuzel/2008/06/...lowy-w-toruniu/

Co do derb Pomorza. Jakie derby? z kim? Z Polonią, która miota się po 1 lidze hehe <<--- szyderczy śmiech.
Nawet jak były derby to Apator wygrywał mecze do 18pkt! z tymi ceniasami w domu.

http://pl.wikipedia....Pomorza_i_Kujaw

Wiecie w czym tkwi potęga naszego klubu?
W tym że my wszyscy kibice, żużlowcy jesteśmy jedną wielką rodziną. Oni jeżdzą dla nas a my dla nich przychodzimy co niedziele na mecz.
Nasi żużlowcy się nie sprzedają za chajs( chwała Jagususiowi, który od pocz. do końca swojej kariery jest z nami)!
Przypominam tylko, że Pan Tomek uciekł z Polonii odrazu, gdy Tarnów zaproponowało mu "trochę" więcej zielonych. I to podobno nasz najlepszy polski żużlowiec <<--- Szyderczy śmiech again x2 :mrgreen:

btw. nie kieruję się swoimi uczuciami do tych pajaców, którzy mieszkają 40km odemnie :cool: to po porostu realizm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.sport.pl/zuzel/0,0.html?adw=1&a...CFQvWugodGHMetw Który jest APATOR ? :mrgreen:

#19 Daisy

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 73 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Rzeszów



  • BF2 GUID

Napisano 03 lipca 2008 - 21:33

Chodzi o to, że w to w Lesznie jest 20 tys. kibiców, a nie pikników. Oj, nie trafił ci się przykład. Teraz jesteś strasznie cwany bo prowadzicie w tabeli, ale ciekawe co myślałeś pod koniec 2006 roku, kiedy jeździliście w barażach, klub był zadłużony, zawodnikom nie było płacone na czas. Chyba, że ty się interesujesz żużlem dopiero od zeszłego sezonu, kiedy zaczęły się sukcesy :neutral:
I gadanie, że zawodnicy jeżdżą dla was, a wy dla nich przychodzicie na stadion zupełnie do mnie nie trafia, bo tak samo może powiedzieć kibic każdego klubu żużlowego w Polsce.

I właśnie dlatego jesteś zaślepiony, bo widzisz tylko swój klub, twoje zdanie jest prawdziwe, a reszta to "pikniki" (jak ich nazwałeś) i na żużlu się nie znają.

Wracając do tematu pikników. Słuchaj, ja akurat siedzę w sektorze tych ludzi, którzy starają się prowadzić doping, organizować oprawy, itd., ale może nie każdy ma ochotę wydzierać się na każdym meczu. Dla większości ludzi mecz żużlowy to relaks, a nie sprawa życia i śmierci.

#20 ENVIVE

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 75 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Bydgoszcz


  • BF2142 GUID

Napisano 03 lipca 2008 - 22:27

Szurpit ty masz cos nie rowno pod sufitem Ci powiem, jakis typowy fanatyk zapatrzony w swoje miasto, idz do Rydzyka i niech rzuci na Bydgoszcz klatwe:]

a co do stadionu to wlacz sobie w weekend eurosport to zobaczysz jak wygalada prawidzwy stadion:) jezeli ukraina nie da rady to u nas tez moze odbyc sie bez problemu mecz:]

chociaz fakt co do naszych zawodników to zdarzały sie w Polonii takie numery ze szkoda gadac:/ Tomek, Protasiewicz specjalnie odszedl tak ze nie bylo mowy o tranferze zeby go zastapic itd
co w ogole dziwiło mnie w zeszlym sezonie to postawa Johnssona, tutaj na kombinezonie napis I love Bydgoszcz:/ W GP zawsze w czołówce a jak walczylismy o zostanie w eskt. to z trudnioscią jeden punkt przywoził, wiec ja stwierdzam ze gdzie jest kasa tam jest i wygrana
a zadne derby pomorza i kujaw nie daja takiego wrazenia jak GP:] a na to niestety musisz przyjechac do Bydgoszczy, no chyba ze wolisz jechać do Leszna

co do stadionu apatora to Szurpit ma racje stadion powstaje i ma podpisane takie umowe z konsorcjum ze za kazdy dzień zwłoki ma dostawac ponad chyba 50 tys zł
Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafika





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych