Skocz do zawartości


E-Sport


40 odpowiedzi w tym temacie

#1 qBa

    Placek

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 285 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Kielce



  • BF2 GUID

Napisano 07 kwietnia 2008 - 23:52

E-Sport to nie tylko hobby, to takze sposob na zycie. Branża gier komputerowych rozwija się w zastraszającym tempie. Obecnie stanowi jedną z najważniejszych gałęzi rozrywki. Jednocześnie z rozwojem całej branży równie mocny progres notują sporty elektroniczne, popularnie nazywane e-sportem.
Dołączona grafika
E-sport - inaczej nazywany gamingiem - są to zmagania na różnych platformach gier takich jak Counter-Strike, Quake3, Call of Duty 4 czy Starcraft. W niektórych krajach na świecie, takich jak Korea Południowa czy Dania gry komputerowe uznawane są za oficjalną dyscyplinę sportową. Początek rozgrywek sieciowych swój początek datuje razem z ukazaniem się na rynku gry Quake w 1996 roku, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze klany. Później było już tylko lepiej. Środowisko z miesiąca na miesiąc rosło w siłę, tworzyło się coraz to więcej drużyn. Zaczęły powstawać wszelakie ligi, umożliwiające graczom zmagania na elektronicznych arenach. W miarę upływu czasu, dodatkiem do sportowej rywalizacji były coraz to większe nagrody pieniężne i sprzętowe. Obecnie w największych turniejach sięgają one dziesiątek tysięcy dolarów.

Dołączona grafika
Sporty elektroniczne, oprócz normalnych turniejów, mają również swoje mistrzostwa świata - Electronic Sports World Cup , gdzie gracze reprezentują swoje państwa walcząc o końcowy tytuł. Ponadto, do grona największych wydarzeń można zaliczyć turniej World Cyber Games, który jest traktowany jako gamingowa olimpiada. Warto dodać, że polscy gracze systematycznie notują bardzo dobre występy na tych imprezach, włącznie z wygranymi.

W dzisiejszych czasach, wiele zespołów zarabia bardzo duże pieniądze, a ich budżety również do małych nie należą. Na zachodzie gaming jest znacznie bardziej rozwinięty, niż na naszym rodzimym podwórku. Stałe pensje, z których można spokojnie wyżyć są w najlepszych drużynach na porządku dziennym. Przykładem może byc tu niemiecka organizacja SK-Gaming, która jest najstarszą tego typu w swojej branży. To ona jako pierwsza zaczęła opłacać swoich graczy. Dzięki niezliczonej ilości sukcesów jest teraz najbardziej rozpoznawaną drużyną na świecie.

Mimo, że nasz polski e-sport nie obraca jeszcze tak dużymi sumami, to jednak sytuacja z dnia na dzień się poprawia. Coraz więcej rodzimych firm chce inwestować w polskie drużyny. Do najlepiej prosperujących polski zespołów należy zdecydowanie zaliczyć PGS-Gaming, które odniosło wiele międzynarodowych sukcesów. Poza PGS, istnieje też wiele drużyn, które wciąż starają się poprawiać swoje osiągnięcia. Wśród nich możemy wymienić na przykład Frag eXecutors, Team Delta, Wilda D-Link czy Fear Factory X-Fi, które jest najstarszą, funkcjonującą nieprzerwanie do dnia dzisiejszego drużyną multigamingową w Polsce. W tym roku Fear Factory X-Fi będzie obchodzić 10-lecie istnienia. Obecnie w strukturach zespołu znajdują się gracze ośmiu platform. Wysoki poziom organizacyjny nie miałby prawa bytu bez obecności sponsorów. W przypadku FF.X-Fi jest to firma Creative, która zapewnia możliwość wyjazdów na Polskie oraz europejskie zawody, przygotowuje specjalne koszulki klanowe oraz funduje nagrody za sukcesy.

Dołączona grafika
Jeżeli chcecie być rozpoznawalni w dziedzinie e-sportu musicie włożyć w to trochę swojego wysiłku i nie zniechęcać sie po 1 przegranym meczu. Nasz klan PL4FC dąży do tego. Jest to klan 4Fun wiec nie jesteście zmuszani grac w ligach, jeżeli chcecie zapisać sie do ligi to nie ma z tym problemu, możemy wam tylko życzyć GL ^ HF. Niestety jak juz wiadomo serwery nie sa tanie i tracą sloty wiec chciałbym jak i cały klan żebyście mogli wpłacali nawet niewielkie sumki na serwer gdzie możecie omawiać, ustawiac swoje taktyki oraz pograć i pokazać jak potrafią grac placki. Pozdrawiam
PS: Myślę ze was nie zanudziłem na śmierć.
Dołączona grafika Dołączona grafikaDołączona grafika Kliknij i nakarm xD

#2 S@wik

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • Pip
  • 55 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 08 kwietnia 2008 - 01:00

Przyjemnie sie czyta ;]
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#3 FarRaider

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 409 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Olsztyn

Napisano 08 kwietnia 2008 - 19:09

to nie sport, to hobby ale nie sport- nie okłamujmy się

#4 90s

    Emeryt Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 365 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 08 kwietnia 2008 - 19:54

Sprzeczałbym się

Masz rywalizacje, doping, turnieje.nagrody i całą otoczkę sportu,
Raczej mało kiedy słyszy się o sponsorach, dopingu i turniejach dla hobbystów .
Nawet sama nazwa mówi za siebie

poza tym jak masz brydża sportowego to granie tym bardziej można nazwać sportem.

Wiadomo większości sport kojarzy sie z wysiłkiem fizycznym ale jak widać powoli to się zmienia.
Dołączona grafika

#5 Cravol

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 555 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:jesteś ?

Napisano 08 kwietnia 2008 - 22:14

@Up

Szachy to też sport...
każda sygna za duża, no dajcie spokój..

#6 qBa

    Placek

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 285 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Kielce



  • BF2 GUID

Napisano 08 kwietnia 2008 - 22:56

omg nie spamujcie
Edit@
Sorki ale nie wiem kto to przeniosl ;/
Dołączona grafika Dołączona grafikaDołączona grafika Kliknij i nakarm xD

#7 90s

    Emeryt Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 365 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 09 kwietnia 2008 - 07:11

Ja przeniosłem a powód jak wyżej:)
Wszyscy tutaj się w to bawimy, jedni na poważniej inni tylko rekreacyjnie dla zabicia czasu.

sorrki za spamowisko
Dołączona grafika

#8 Pantas

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 138 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Dąbrowa Górnicza

Napisano 09 kwietnia 2008 - 08:01

e-sport miał być zakwalifikowany do sportu, była taka petycja, jednak nie wiem jak to zostało przyjęte potem i czy przeszło.

Szachy są sportem, to dlaczego e-sport nie może być? ;) Podobnie brydż.

#9 NighthawkPL

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 553 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Z najciemniejszych czeluści Otchłani


  • BF2142 GUID - Nighthawk[PL]

Napisano 09 kwietnia 2008 - 18:42

Jak dla mnie wszędzie gdzie występuje forma rywalizacji można pod sport podczepić.
Ze już nie wspomne że spory ułamek najwazniejszych sportów wywodzi się z sztuki wojennej jak np. łucznictwo, rzut oszczepem, boks itp. a większośc gier w E-Sporcie kręci sie co ciekawe wokół właśnie wojny czy to na skale taktyczną czy tez strategiczną, poza tym umiejętności potrzebne np. łucznikowi i Gamerowi nie są wcale takie różne, obaj musza mieć świetną koordynację na lini oko-ręka, refleks, umiejętność oceny warunków i dostosowania się do nich. W praktyce jedyną różnicą jest to ze my, gracze, nie musimy mieć ciała atlety :P
chociaz z tego co słyszałem najlepsi Gamerzy dbają o kondycję i regularnie ćwiczą.

A skoro już stwierdzamy co jest sportem a co nie to czy Gaming jest bardziej sportem od gimnastyki artystycznej?
Jak dla mnie bieganie i wywijanie szarfą to bardziej rodzaj sztuki niż sport...
Dołączona grafika

#10 FarRaider

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 409 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Olsztyn

Napisano 09 kwietnia 2008 - 19:18

ej nie przesadzaj- gimnastyka to sport i co do tego nie można sie czepiać

e-gaming można by podciągnąć pod sport tylko w momencie gdy mówimy o lanach, bo wtedy faktycznie jest jakiś tam kontakt z przeciwnikiem ale on-line to po prostu hobby

mówicie o rywalizacji itp. ale najważniejszy jest kontakt z przeciwnikiem, presja, ciśnienie i psychologia z tym związana itd. a to występuje tylko w przypadku meczy na lanparty

a swoja droga argument o szachach mnie znudził....

#11 90s

    Emeryt Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 365 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 09 kwietnia 2008 - 20:54

Ale jest to argument nie do podważenia:)
tak samo poranne bieganie można uznać za hobby.

Uznanie e-sportu za sport da w końcu możliwości ku rozwojowi.
mówimy o Polsce bo w innych krajach jest już to sport.

Ja to traktuje jako zabawę, choć gram teraz sporadycznie to wciągnęła mnie druga strona tego medalu.
Scena, klan itp.
Dołączona grafika

#12 splitek.

    Placuch

  • Battlefield 4
  • PipPipPipPip
  • 1 005 postów

Napisano 09 kwietnia 2008 - 23:11

Wyświetl postUżytkownik FarRaider dnia 09-04-2008 19:30 napisał

e-gaming można by podciągnąć pod sport tylko w momencie gdy mówimy o lanach, bo wtedy faktycznie jest jakiś tam kontakt z przeciwnikiem ale on-line to po prostu hobby

mówicie o rywalizacji itp. ale najważniejszy jest kontakt z przeciwnikiem, presja, ciśnienie i psychologia z tym związana itd. a to występuje tylko w przypadku meczy na lanparty

Zwykle zawody są poprzedzone miesiącami ćwiczeń nie raz w samotności. Czy to oznacza że ktoś uprawia hobby aby na kilka dni zawodów nagle uprawiać sport?
A z tymi szachami to jest w ogóle... bo przecież zawodnicy często ćwiczą za pomocą komputerów grając on-line z przeciwnikami z całego świata, a nie ciągle z "Józkiem z sąsiedniego bloku".
splitek
member in [2007-2011] PL4FC- | www.pl4fc.net

#13 Swirus

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 314 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Popowo... Rulezzz



  • BF2 GUID - >Swirus90<

Napisano 10 kwietnia 2008 - 08:43

Wyświetl postUżytkownik FarRaider dnia 09-04-2008 19:30 napisał

a swoja droga argument o szachach mnie znudził....

WIesz FarRaider szachy to jest za***isty sport...
Trzeba duzo myslec zeby nikt Tobie nie zrobil szacha... :P :mrgreen: :mrgreen:
szachy rank 1300+ kurnik xD szukac Swirus1pl xDsss

#14 FarRaider

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 409 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Olsztyn

Napisano 10 kwietnia 2008 - 15:51

Wyświetl postUżytkownik Swirus dnia 10-04-2008 08:55 napisał

WIesz FarRaider szachy to jest za***isty sport...
Trzeba duzo myslec zeby nikt Tobie nie zrobil szacha... :P :mrgreen: :mrgreen:

A czy ja gdzieś napisałeś, że szachy są "bee"?

#15 Swirus

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 314 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Popowo... Rulezzz



  • BF2 GUID - >Swirus90<

Napisano 10 kwietnia 2008 - 21:33

Wyświetl postUżytkownik FarRaider dnia 10-04-2008 16:03 napisał

A czy ja gdzieś napisałeś, że szachy są "bee"?

Nie ale napisales ze Cie to znudzilo wiec tak wywnioskowalem... :P
szachy rank 1300+ kurnik xD szukac Swirus1pl xDsss

#16 Cravol

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 555 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:jesteś ?

Napisano 11 kwietnia 2008 - 17:00

Cytat

a swoja droga argument o szachach mnie znudził....

Świrusku :)

E-Sport powinien być bardziej poważany w końcu emocji dostarcza nie mniej niż piłka nożna, jego popularność stale rośnie a gadanie że gracze "tylko" siedza przed komputerem to słaby argument. Na tej samej zasadzie można powiedzieć że rajdy samochodowe to żaden sport, w końcu "TYLKO" siedzą w fotelu i machają łapami, jakby przy komputerze robiło się coś innego, emocje i rywalizacja - jest, wymagany refleks i talent - jest ,sport - jest
każda sygna za duża, no dajcie spokój..

#17 FarRaider

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 409 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Olsztyn

Napisano 11 kwietnia 2008 - 21:40

co do rajdów to zwróć uwagę na fakt podejmowania ryzyka przez zawodników :P

#18 90s

    Emeryt Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 365 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 11 kwietnia 2008 - 23:47

i ryzyko widzów:)
Nie ma co dyskutować jest to też sport.

często podejmuje się ryzyko które może zaważyć na całym wyniku
Myślenie, refleks, przewidywanie posunięć przeciwnika
do tego praca w zespole.

Myślę że to decyduje dlaczego tak wielu ludzi się w tym odnajduje.
Bez wysiłku w ciepłym domu

Sport dla leniwych:)

Ja sam to traktuje jako rozrywkę, odskocznie od codzienności.
Dodatkowe zajęcie gdzie mogę po rywalizować z innymi. sprawdzić się

Miałem swoje 5 minut w ligach i wiem ile potu to czasem kosztuje.
Byc zawodnikiem a nie tylko widzem, to przysparza prawdziwych emocji
,
Dołączona grafika

#19 norbi04

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 117 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Białystok

Napisano 16 kwietnia 2008 - 19:03

hm. jednak majac na mysli slowo 'sport' kojarzy sie on z wysilkiem fizycznym i psychicznym. siedzenie przez 3h na kompie nie ma w sobie zdzbla fizycznosci, oprocz machania myszka. psychiczny? nie oszukujmy sie, wycwiczenie i automatyzm to nie jest wysilek psychiczny, a przeciez o to chodzi. liczy sie tylko reflex, wycwiczenie i wlasciwie nic wiecej.

wszystko gdzie wystepuje rywalizacja mozna podciagnac pod sport? super, walka z kolega kto wyciagnie dluzszego gila z nosa jest sportem.

taa, najlepszy przyklad, mowia sport to zdrowie, tylko powiedzcie mi co zdrowego jest w spedzaniu 12h dziennie przy kompie..?

uwazam, ze e-gaming nie powinien byc sportem. wybaczcie, jezeli kogos obraze, ale ten e-gaming kojarzy mi sie z takim perfidnym maniactwiem i ludzmi, ktorzy nie maja swojego zycia prywatnego, bo zajmuje je kompter.

poza tym, nie wyobrazam sobie zeby na olimpiadzie w chinach pokazywali i ludzi z okularami wielkosci denek od sloikow i mysle, ze pokazywanie jak dobrze strzelaja oni do faszystow tez jest nie na miejscu. :)

aha, moze to nie jest tak istotne, ale pewien jestem, ze przyjajmnie 70% wszystkich graczy nie ma ukonczonych 18 lat ;)
hey man, look at me rockin' out..!

#20 RL89

    Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 289 postów

Napisano 16 kwietnia 2008 - 19:16

E-gaming to sport. W Korei pokazują mecze Warcrafta i CSa w telewizji. Są nawet zakłady bukmacherskie.

Gram również w FEARa... reprezentacja polski była w czołówce. Obecnie najlepsi gracze FEAR (szczególnie nx) grają w ET:QW, gdzie rozwalają przeciwników jak chcą. Gdy grali w FEARa, wygrywali wszystko co się dawało.

Polska jest w czołówce graczy z całego świata... nie w jednej, czy dwóch grach.... w wielu.
"He who fights and runs away, lives to fight another day; but he that is in battle slain, will never rise to fight again."
Dołączona grafika





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych