Skocz do zawartości


HDK-PCK


55 odpowiedzi w tym temacie

#41 Smiter

    Placuch

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 929 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Kraków



  • BF2 GUID - Smit3r

Napisano 27 października 2010 - 16:12

Odkopuje temat:D
Osiągnąłem już parę miesięcy temu wiek dojrzały i także mam zamiar oddawać krew ;)
W ten piątek mam zbiórkę krwi w szkole więc pewnie trochę ze mnie wyssą :P No i postaram się zdać relację - jak przeżyje ^^
Nagroda - oprócz czekolad - to wolny dzień od szkoły :D Więc warto ^^

#42 RL89

    Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 289 postów

Napisano 27 października 2010 - 17:00

Wyświetl postUżytkownik Smiter dnia 27 października 2010 - 16:12 napisał

Nagroda - oprócz czekolad - to wolny dzień od szkoły :D Więc warto ^^
Tak Ci się tylko wydaje :P


W moim liceum też były takie akcje. O godzinie 9:00 się zaczynało, lecz zanim przyszła moja kolej to była już godzina 15:00 (a wcale tak wielu chętnych nie było) :P Więc w szkole siedziałem dłużej niż powinienem, no ale zajęć nie miałem :D

Od tego czasu staram się oddawać regularnie. W tym roku oddaję średnio co dwa miesiące.


"He who fights and runs away, lives to fight another day; but he that is in battle slain, will never rise to fight again."
Dołączona grafika

#43 Tussek

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 368 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Pyskowice


  • BF2 GUID - Tussek

Napisano 27 października 2010 - 18:40

no i trzeba pamiętać że nie wszyscy mogą do tego przystąpić :) czasami mają okropnego świra na punkcie wymogów... przykładowo kumpela miała niedowagę z czym się nie zgadzam w 100% :DDD
o be, *****! or not to be!
Co za ponury absurd... Żeby o życiu decydować za młodu, kiedy jest się kretynem?

#44 Arti_86(pl)

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 463 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Sochaczew/Warszawa



  • BF2 GUID - Arti_86(pl)
    BF3 GUID - Arti_86pl

Napisano 27 października 2010 - 18:50

Jest jeszcze jedna dobra strona honorowego krwiodawstwa. Od 1 stycznia 2007r. obowiązuje ulga - darowizna na cele krwiodawstwa. Ulga ta, stanowiąca odliczenie od dochodu, dostępna jest jedynie dla honorowych dawców krwi. Także przy corocznym spotkaniu ze skarbówką jest trochę lżej :D. Szczegóły macie między innymi tutaj: http://www.pit.pl/da...-krew/index.php
Dołączona grafika

#45 Smiter

    Placuch

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 929 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Kraków



  • BF2 GUID - Smit3r

Napisano 27 października 2010 - 18:58

No właśnie o to się martwię, że będę siedział dłużej :D Do tego mam tylko 2xINF i Polski... Więc siedziałbym od 9.15 do 11.55 ;/ Szkoda, że jutro zbiórki nie ma :P
Też chciałbym od teraz oddawać regularnie krew :)

#46 RL89

    Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 289 postów

Napisano 27 października 2010 - 19:36

Wyświetl postUżytkownik Tussek dnia 27 października 2010 - 18:40 napisał

no i trzeba pamiętać że nie wszyscy mogą do tego przystąpić :) czasami mają okropnego świra na punkcie wymogów... przykładowo kumpela miała niedowagę z czym się nie zgadzam w 100% :DDD

Musisz ważyć ponad 50 kg i ani grama mniej. To dla bezpieczeństwa dawcy. Restrykcyjne? Cały czas wypełnia się jeden i ten sam kwestionariusz :P No i jeszcze badania :P

Nie można mieć przez pół roku zabiegu chirurgicznego, oraz przez kilka miesięcy trzeba odczekać po zrobieniu sobie tatoo :P Wizyta u stomatologa, to 2 tygodnie ograniczenia w oddawaniu krwi. Dodatkowo kobiety nie mogą mieć tego dnia okresu. W moim liceum przez to właśnie prawie 10 dziewcząt odpadło.No i oczywiście trzeba być zdrowym tego dnia. 

Dodatkowo pytania o przebieg chorób, leków i wyjazdów zagranicznych. Ogólnie ankietę wypełnia się w niecałe 2 minuty. 

Jeszcze jest taka sugestia, aby nie iść na czczo do oddania krwi. Ostatnim razem poszedłem bez zjedzenia śniadania. Jedyne czym się posiliłem, to kawą i ciastkami, które są wydawane w kawiarence, gdzie czeka się na ostatni, główny etap. Każdy dawca ma zapewnioną filiżankę kawy, bądź herbaty, oraz 4 paczki herbatników. A po oddaniu najlepiej napić się soku wydawanego w tejże kawiarence :) Miło i przyjemnie... fotele full wypas i wielka plazma na ścianie z TVN24 na ekranie :) 

Na początek proponuję Ci oddawać max 2-3 razy w roku. Po roku lub dwóch, możesz już maxa lecieć, czyli 6 razy. Tak nam powiedzieli przy pierwszym oddaniu krwi. Teraz lecę maxa i czekam na plastikową legitymację, bo te papierowe zbyt szybko się niszczą.

Ale i tak najlepsze z tego jest to, że ma się poczucie, że ratujesz komuś życie. I tak w rzeczywistości jest.



"Nie bądź żyła, oddaj krew!"

 
"He who fights and runs away, lives to fight another day; but he that is in battle slain, will never rise to fight again."
Dołączona grafika

#47 90s

    Emeryt Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 27 października 2010 - 21:06

U mnie na razie oddawanie się zatrzymało w UK jest coś nakopane z tym więc off do odwołanie. zresztą jest chyba od pół roku do roku przerwy po powrocie z wysp.Ale swego czasu co dwa, trzy miesiące przez trzy lata witałem regularnie w PCK. moja rada iść do szpitala oddać nie paprać się w szkole. najlepiej rano 7-8 mało ludzi i kilka stanowisk.
Macie już jakąś blaszkę? ja na brązie stanąłem. Co do ulg to teraz są marne. ale jeszcze kilkanaście lat temu Honorowy to był gość który miał zniżki na leki, bez kolejki do lekarza itd.
Dołączona grafika

#48 RL89

    Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 289 postów

Napisano 27 października 2010 - 21:46

No ja oddaję w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.
"He who fights and runs away, lives to fight another day; but he that is in battle slain, will never rise to fight again."
Dołączona grafika

#49 Smiter

    Placuch

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 929 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Kraków



  • BF2 GUID - Smit3r

Napisano 27 października 2010 - 21:56

Na początku chce zobaczyć jak to jest i oddać w szkole :)
Na stronie Krewniaczków jest ankieta właśnie z pytaniem czy ulgi dla oddających są wystarczające - dominuje rubryka "Zdecydowanie nie". Może kiedyś się coś zmieni :)

#50 90s

    Emeryt Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 27 października 2010 - 22:25

Nie pamiętam miasta ale jest jedno gdzie honorowi dawcy mają za darmo środki komunikacji miejskiej.
To już coś, ale by nie było za wesoło to trzeba mieć złotą blachę a to już dobre 8 lat oddawania.

Smiter mój pierwszy raz był tragiczny po 3 godzinnej próbie na pusty żołądek bez nawet napoju pojechałem oddać do szpitala krew podczas wielkiej orkiestry.
Po wszystkim myślałem że do domu nie trafie. więc wpakuj w siebie bardzo konkretne śniadanie a przed oddawaniem walnij kawę a po wszamaj całą tabliczkę czekolady:).
Dołączona grafika

#51 Smiter

    Placuch

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 929 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Kraków



  • BF2 GUID - Smit3r

Napisano 29 października 2010 - 18:57

Wiem, wiem, czytałem pierwszego posta :P

Przeżyłem!! :D
Nie było w sumie tak źle. Zjadłem porządne śniadanie i wypiłem koło 1L wody. Potem trochę stania i czekania na swoją kolej (na szczęście w miłym towarzystwie:)) Następnie ankieta, zapisy, badania i samo pobieranie. Wolałem nie patrzeć co się tam dzieje. Po około minucie już było po wszystkim. Delikatne przyćmienie i nieskoordynowane ruchy. Ale po minucie już było wszystko ok. Popijałem kawkę, jadłem czekoladę(9 czekolad to dość duży zapas:P) i wracałem do siebie. Wszystko trwało około półtorej godziny. Jedyne czym się wyróżniałem wśród innych to zawinięty cały łokieć - babka chyba przekuła mi żyłę na wylot i musiała założyć większy opatrunek, bo krew wlała się pod skórę :P Ale jak teraz patrze to jest tylko minimalny śladzik po ukłuciu:)

Ogólnie było warto:)

#52 P.D.Rasta

    Nowicjusz

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1 005 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 29 października 2010 - 19:56

Gz, ja teraz tylko wyczekuje swojego "pierwszego razu" ;)

#53 RL89

    Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 289 postów

Napisano 29 października 2010 - 21:08

Czasem, jak źle przytrzymasz rękę po oddaniu krwi to będziesz miał siniaka :P 

Kilka miesięcy temu miałem prawie na całej ręce :P

A do badania brali Ci z palca krew?

Bo mi w szkole brali z palca, a w oddziale to normalnie z ręki tak jak przy pobieraniu, oczywiście z tej drugiej.





"He who fights and runs away, lives to fight another day; but he that is in battle slain, will never rise to fight again."
Dołączona grafika

#54 90s

    Emeryt Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 29 października 2010 - 21:29

RL89 raz biorą z palca raz z ręki jak oddajesz często.
Co do siniaka to pielęgniarka mogła ci uszkodzić żyłę, jeśli są małe kanały to łatwo o taki incydent
Dołączona grafika

#55 RL89

    Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 289 postów

Napisano 29 października 2010 - 21:35

Wyświetl postUżytkownik 90s dnia 29 października 2010 - 21:29 napisał

RL89 raz biorą z palca raz z ręki jak oddajesz często.
Co do siniaka to pielęgniarka mogła ci uszkodzić żyłę, jeśli są małe kanały to łatwo o taki incydent
Uuu, nawet nie wiedziałem :O



"He who fights and runs away, lives to fight another day; but he that is in battle slain, will never rise to fight again."
Dołączona grafika

#56 Smiter

    Placuch

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 929 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Kraków



  • BF2 GUID - Smit3r

Napisano 29 października 2010 - 21:41

Powiedziała, że będzie siniak ale nic nie ma. Mam mały śladzik, dziureczka na 0.5mm
Do badania brała mi z ręki :)





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych