Skocz do zawartości


HDK-PCK


55 odpowiedzi w tym temacie

#1 90s

    Emeryt Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 365 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 07 kwietnia 2008 - 21:53

Polski Czerwony Krzyż , Honorowy Dawca Krwi.

Nie wiem ilu z Was zna swoją grupę krwi?
ja mam 0 Rh +
jest też grupa A,B i AB

O co w nich biega.
grupa 0 zwana też królewską :D jest pierwszą krwią jaka występowała, w procesie ewolucji powstawały kolejne. A,B...

Co daje +,- niepamiętani. poszperam i zamieszcze, może ktoś inny wyjaśni.

Ale co ciekawego z krwią związanego. To dla każdej grupy jest indywidualna dieta która muszę przyznać po obserwacji samego siebie dużo prawdy mówi.
Grupa 0 wiadomo człowiek pierwotny jadł tylko mięso i to była jego główna potrawa.
Ja np nie mogę się opanować na widok tatara.mógłbym jeść go w każdych ilościach.

Ale nie będę tutaj smęcił sami poczytajcie sobie:
http://www.sfd.pl/Dieta_zgodna_z_grup%C4%8...cje-t73084.html

No ale my tutaj o pierdołach ale co istotnego, dawca z grupą 0 może oddać swoją krew każdemu kto ma taki sam rh
jednak sam może przyjąć tylko krew od innego dawcy z grupą 0.

Dlatego tak ważne jest byśmy ją oddawali.
Co nam to daje.
Przede wszystkim czekolady :) i to powinno wam wystarczyć:D
a tak serio to świadomość że ratujemy komuś życie i jak mało co robimy coś ważnego.
Kto wie może ta krew uratuje życie twojej przyszłej dziewczynie.a może tej krwi potrzebuje jakaś matka która wychowuje sama małe dziecko.
A może ta krew uratuje twojego najlepszego kolegę który miał wypadek.
Może Ciebie? bo w pierwszej kolejności byś własną dostał.

Nie wiem ile w tym prawdy ale operacja na otwartym sercu to 20 litrów krwi potrzebnej
jeden dawca może oddać raz na 2 miesiące 450ml.
Poza tym mamy za darmo robione badania na wszystkie poważne choroby
HIV, choroby weneryczne, krwi itp itd.
Oraz testy czy wszystko OK z nami.
Zwiększamy swoją wytrzymałość.Jakby stał ci się wypadek to nie padniemy po utracie pół litra krwi.


Pamiętam swoje pierwsze oddawanie krwi.
Wszystko co źle to ja zrobiłem właśnie tego dnia.
Przez 3 godziny miesimy próbę kapeli, głodny o suchym pysku pojechałem oddawać krew.
Zima WOŚP na placu organizuje imprezę i stoi wan który zbiera ludzi gotowych oddać krew.
Nie znalem swojej grupy więc pojechałem.
Głodny, zmęczony po wypiciu jednej kawy jakoś zdoili to 450ml
Odstawili mnie na plac z powrotem do domu wracałem zamiast jak zawsze 30min 2 godziny
Wróciłem ledwo co położyłem się na wyrku i zaczęło się piekło
skoki temperatury raz 40 raz 32 zimne poty.pisałem smsesa do matki by mi coś do picia dała bo się ruszyć nie mogę.
MASAKRA jednym słowem.
A to tylko dlatego że się nie przygotowałem.
Krew oddają dziewczyny nawet drobniutkie śliczniutkie,nawet swojego admina namówiłem ale miała za małe żyłki więc dostała czekoladę za dobre chęci:D

Oddawałem krew regularnie co 2-3 miesiące przez 3 lata, mam nawet medal. Brąz ale lecę na złoto:) jak tylko wrócę do Polski. (staty na żywo:) )

Co polecam.dobrze zjeść konkretnie, dużo wypić. Wszamać pare snikerów i podczas oddawania krwi wypic kawkę. Nawet nie poczujecie że Was coś osłabiło
ja 2 godziny po oddaniu już na siłowni się katowałem i pełen luz.

Tak więc nie róbcie takiego samego błędu jak ja na początku.
Mój kumpel też raz że mną poszedł. Kawał kloca i wyłapał po pysku od pani nursse bo zaczął mdleć:) a obok niego siedziała taka dziewuszka i wyskoczyła przed nim a on tam zamulał jeszcze przez pól godziny zanim go puścili.

Pewnie boicie sie igły. Pielęgniarki nie wiem jak to robią ale wbicie jej nic nie boli.
ogólnie zabieg jest bezbolesny.
Dodam że można bić rekordy ( ale to miedzy nami i ani słowa bo was zjadą w PCK)
Raczej nie można ale ja zawsze sie staram oddać jak najszybciej.mam duże żyłka od tylu lat trenowania i zamykam sie w około 4 minutach z groszami.

Co warto dodać, dość humorystycznie starałem się Wam to przedstawić ale naprawdę warto to robić.
Szpitale nie mają lekko, krwi zawsze brakuje a ludzkie życie jest bezcenne.
Poza krwią można też oddawać osocze, płytki itp.
Ale tutaj na pewno pogadajcie z lekarzem czy to jest na pewno bezpieczne i czy wam nic nie będzie.
Bo ja mam mieszane uczucia co do tych rzeczy.

AAA zapomniałem dodać najważniejszego argumenty, macie dzień wolny od pracy lub szkoły.
Papier nie do przebicia a jak sie ktoś spruje to mu powiedz że ratujesz ludzie życie i jak mu sie coś nie podoba to niech idzie do PCK i im powie ze ma jakieś żale.
Dołączona grafika

#2 Haniel

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 278 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Jawor



  • BF2 GUID - Haniel

Napisano 07 kwietnia 2008 - 21:58

ja wlasnie nie wiem jaka mam krew,ale moj tato ma ta co ty wiec jest szansa ze ja tez;p hehe

no w sumie jeszcze nigdy nie oddawalem krwi ale po lekturze tego hmm twojego artykulu chyba oddam


a jak to jest ,raz na jakis czas cos sie dzieje czy mozna kiedy sie chce bo zielony jestem w te sprawy ;p
Dołączona grafika

#3 90s

    Emeryt Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 365 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 07 kwietnia 2008 - 22:12

Kiedyś był odstęp minimum 3 miesiące skrócili go do 2.
Krytycy twierdzą że jak regularnie oddajesz to masz później więcej krwi niż powinieneś i będziesz miał wylewy i takie tam.
Bzdura bo 2 miesiące to dobry kawałek czasu a ciało nie robi niczego więcej niż mu potrzeba.

Poza tym kobiety to byłby jeden wielki wylew, zważywszy że od 14-16 roku życia mają miesiączki wiadomo co ile:)
Wiem ze nie tyle ml krwi im ubywa ale jest to proces regularny.

PCK jest otwarte przeważnie od 7 do 10 +,- godzina w te i wewte
Dołączona grafika

#4 Hyper

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 397 postów

Napisano 07 kwietnia 2008 - 22:32

Ja mam AB RH+ wczotaj wydałem na to 20zł żeby widzieć jaką mam grupe krwii i. Tylko zrobiłem się tera trochę przy tuszy i trudno u mnie znaleśc żyłę xD
Dołączona grafika
By (Ł)Ania ;D

#5 Haniel

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 278 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Jawor



  • BF2 GUID - Haniel

Napisano 07 kwietnia 2008 - 22:34

ja tam jeszcze pol roku temu to zyly na wierzchu ;p 65 kg wagi przy wzroscie 180 ;p hehe ale teraz juz waga w normie wiec nie wiem jak tam nursy sobie poradza;P
Dołączona grafika

#6 Hyper

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 397 postów

Napisano 07 kwietnia 2008 - 22:37

Przejrzałem się w lustrzy patrze trzy fałdy skóry moja pierwsza myśl: Dokładnie przeczytać temat Kulturystyka xD
A co do tematu te czkolady mnie kuszą mniam
Dołączona grafika
By (Ł)Ania ;D

#7 nuKER

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 412 postów
  • Płeć:Mężczyzna



  • BF2 GUID - nuKER[PL]

Napisano 07 kwietnia 2008 - 23:13

To jest raz, ale gruba 0 Rh + (jaką sam posiadam) jest najlepszym dawcą, zaś gruba AB ze współczynnikiem Rh + jest najlepszym biorcą.
Najgorzej mają grupy które zawierają Rh - jest to około 10% populacji.
I niech was nie kuszą czekolady, paszteciki i inne c***o....iny, za oddaną krew należy wam się dzień wolny nie odpisywany od urlopu:).
W taki o to sposób strajkowała ostatnio policja.

#8 Hyper

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 397 postów

Napisano 08 kwietnia 2008 - 00:23

nuKER a co do uczelni za tą krew to to samo?
Dołączona grafika
By (Ł)Ania ;D

#9 90s

    Emeryt Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 365 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 08 kwietnia 2008 - 07:20

Tak, wszędzie masz dzień wolny.
Oddawać krew mogą tylko pełnoletni.
Nie możesz chorować w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy(nie pamiętam dokładnie).
Nie możesz przyjmować leków
nie możesz miec zabiegów stomatologicznych 3 miesiące
tatoo to chyba rok.

Jest dość spora ankieta którą trzeba wypełnić.

Słyszałem kiedyś że jak w krakowiem oddajesz na Hucie to masz do czekolad obiad na stołówce:) hahaha

Brachol od kiedy oddajesz?
Dołączona grafika

#10 Smiter

    Placuch

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 929 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Kraków



  • BF2 GUID - Smit3r

Napisano 08 kwietnia 2008 - 10:34

Ja mam 0 RH -. Podobno rzadka;P

Ps: 90s i Nuker = Rodzenstwo??:P

#11 Iras

    Emeryt Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 463 postów

Napisano 08 kwietnia 2008 - 12:32

A2 Rh - , oddaję co 3 m-ce już od 18 roku zycia co daje łącznie 12.15 litrów, więc sporo, zaczeło się, że mojej sąsiadki, córka miała białaczkę i trzeba było oddać tyle krwi w zamian ile jej dali, więc przyłożyłem się do szczytnego celu. Jeszcze niecałe 3 litry i srebna odznaka krwiodawcy będzie moja :D brązową już mam :D Po oddaniu krwi zawsze w nocy sie przebudzam i musze zjeść 2 tabliczki czekolady inaczej chodzę chory i zasnąc nie mogę. Tak to prawda w ten sposób policja strajkowała bo fizycznie policja nie może strajkować legalnie :D
Jeśli któregoś dnia ktoś zarzuci Ci, że Twoja praca nie jest profesjonalna powiedz im, że Arkę Noego zbudowali amatorzy a Titanic profesjonaliści...

Dołączona grafika
Dołączona grafika

#12 Swirus

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 314 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Popowo... Rulezzz



  • BF2 GUID - >Swirus90<

Napisano 08 kwietnia 2008 - 13:57

Tak nuKER i 90s to sa braciszkowie... ;p
Irek a moj ojciec ma juz srebrna odznake... ;)

JA dopiero pojde w grudniu oddac pierwszy rak krew... chociarz mi juz bardzo duzo spuscili jak bylem w szpitalu... :(

I zas dzien wolny od budy... ;)
szachy rank 1300+ kurnik xD szukac Swirus1pl xDsss

#13 Smiter

    Placuch

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 929 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Kraków



  • BF2 GUID - Smit3r

Napisano 08 kwietnia 2008 - 16:17

Jak bede mial 18 to tez bede oddalał. Te odznaki napewno zmotywuja statsiarzy z BFów i pewnie tez stana sie kiedys dawcami;P
A ze chlopaki to rodzenstwo tak sie domysalem po paru postach :wink:  W sumie skill w bf2 podobny^^ No i glos- TEN SAM;)

#14 Gość_M@TH3V_*

  • Goście

Napisano 08 kwietnia 2008 - 16:34

Hmm tez ma 0Rh z tego co kojarzę:]

A co do samego oddawania krwi, sądze 1, że gdyby w Polsce za to płacili, nie było by problemu;) A co do wagi:

To na BMI jest 22Kg/m2, a ja mam 21.78 :D Idelanie...

#15 DeeJay

    Webmaster

  • Zarząd
  • PipPipPipPip
  • 754 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Gdańsk



  • BF2 GUID

Napisano 08 kwietnia 2008 - 17:35

Wyświetl postUżytkownik 90s dnia 07-04-2008 22:24 napisał

Krytycy twierdzą że jak regularnie oddajesz to masz później więcej krwi niż powinieneś i będziesz miał wylewy i takie tam.

Wylewów może i nie będziesz miał, ale na pewno będziesz coraz chętniej chodził oddawać krew. Z czasem organizm przyzwyczai się do utraty krwi co 2 miesiące i będzie produkował jej tyle, że dopiero po oddaniu będziesz się czuł normalnie. No i, tak jak z narkotykami, ciężko będzie z tego ciągu wyjść :) Niemniej jednak krew potrzebna jest, a dodatkowo można się czekolady najeść i jeszcze medale dostać :D

#16 Mufa

    Mistrz Placków

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1 289 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • - mufanza88

Napisano 08 kwietnia 2008 - 17:53

ja już 3 rundy miałem [chociaż ostatnią zapamiętam do końca życia ^^] miałem takie ciśnienie że zakrwawiłęm pół korytarza
a tak poważnie, oddaje krew, bo wyznaje taką rzecz, że jesłi ja mogę komuś przez oddanie krwi uratować życie, to kiedyś może ktoś uratuje mi je w ten sam sposób, to nic nie boli, a sprawia dużo frajdy ;-)

Dołączona grafika


"I am a creature of disappointed hopes,

unsaid words and a sleepy conscious."


#17 90s

    Emeryt Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 365 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 08 kwietnia 2008 - 18:57

Nic bardziej mylnego DeeJay, mój ojciec oddawał dobre 10 lat jak nie więcej, przestał jednego dnia i nic mu nie jest.

Ciało nie produkuje więcej krwi niż mu potrzeba to absurd.to tak jakby powiedzieć że jak ćwiczę przez 11 lat na siłowni to później mięśnie same będą mi rosy bo sie przyzwyczaiły do tego.
szkoda ale tak nie jest.

Nie wiem skąd sie takie historie biorą ale na dowód tego jeśli byłaby to prawda miałbyś wzmiankę o tym, rozmawiałem z paroma lekarzami na ten temat i po sobie też widzę że nie jestem ani uzależniony bo oddawałem przez 3 lata a teraz pyknie 2 jak nie oddaje i nie mam takiej potrzeby
.
Nasze ciało jest cały czas pod kontrolą mózgu,nie możemy mieć za dużo osocza, białyc,h czerwonych krwinek itp.jeśli tak jest to choroba to powoduje.


Najlepiej pogadać ze swoim lekarzem jak będziecie mieli okazje lub jakieś wątpliwości

Szkoda że HDK potracili przywileje typu do lekarza bez kolejki,zniżki na leki itp.

A krew można oddawać za pieniądze ale nie jesteś wtedy HDK,nie wiem ile płacą ale na pewno krzywo każdy na ciebie będzie patrzył.

Z tego co pamiętam to za płytki płacą 150zl albo liczą razy trzy jak za zwykle oddanie.
ale nigdy nie oddawałem bo mnie uprzedzono do tego.
Dołączona grafika

#18 DeeJay

    Webmaster

  • Zarząd
  • PipPipPipPip
  • 754 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Gdańsk



  • BF2 GUID

Napisano 08 kwietnia 2008 - 21:56

Niestety, ale nieuniknione jest zwiększenie produkcji krwi kiedy się jej pozbywasz :) Być może mam stare dane co do tego - wcześniej może można było oddawać częściej niż raz na 2 miechy i dlatego tak się to kończyło. Jednak takie zjawisko ma miejsce i jest nieuniknione - i pewnie dlatego jest ten odstęp czasu, żeby organizm zdążył wrócić do równowagi.
Co do tych mięśni to źle rozumujesz. Lepszym przykładem będzie wiaderko z pamięcią swojej objętości :P Jak oddajesz krew, to stracony płyn trzeba uzupełnić. A kiedy będziesz cały czas podbierał z wiaderka, zanim się całkowicie zapełni (czyli pewnie częściej niż raz na dwa miesiące), to organizm pomyśli, że jego objętość wzrosła w porównaniu do tego co pamięta. I będzie produkował i produkował. A kiedy przestaniesz oddawać krew, wiaderko się zapełni. Będzie jednak przepełnione, co może wywołać złe samopoczucie i potrzebę oddania krwi. To oczywiście z czasem minie, ale po co się męczyć, skoro można pójść do szpitala i sobie ulżyć, a przy tym zrobić dobry uczynek i dostać czekoladę za free? :D

Nie ma o co się spierać, bo współczesna medycyna pewnie słusznie ustaliła odstęp czasu między oddawaniami i takie rzeczy już się nie zdarzają. Jednak nie myśl, że krwi nie może być za dużo :) Inaczej można by było oddawać krew codziennie :)

Sorry że tak długo, ale tak mnie jakoś wzięło i siekło

#19 Haniel

    Placek

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 278 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Jawor



  • BF2 GUID - Haniel

Napisano 08 kwietnia 2008 - 22:00

" Jednak nie myśl, że krwi nie może być za dużo :) Inaczej można by było oddawać krew codziennie :) "


to troche malo sensowne w stosunku do reszty albo mi jakos nie pasi ,bo jakbys oddawal codziennie to bys nie mial wogole :P a co do tego ma to ze za duzo,wlasnie jakby bylo za duzo to mozna by oddawac codziennie wg mnie :P
Dołączona grafika

#20 90s

    Emeryt Clan Leader

  • Zarząd
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 365 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 08 kwietnia 2008 - 22:14

Nie tutaj to DeeJay masz racje.stąd jest ten odstęp zrobiony.2 miesiące to kupa czasu.
Myślę też że 450ml jest odczuwalnym ubytkiem i organizm go nie uzupełnia dwiema szklankami wody.


Znam z PCK ludzi którzy całe życie oddają i są zdrowi.
(Jeździło się z górnikami do pracy jednym autobusem:) )

zresztą kiedyś leczono poprzez upuszczanie krwi.

Jak na razie nie zaobserwowałem żadnych szkód, ani nigdy nikt mi nic namacalnego nie przedstawił.
Jak by było inaczej to nawet bym was nie zachęcał.

Szczytny cel jakby nie patrzeć, a czekolady też nie jakis syf z biedronki.
na którym pisze produkt czekoladopodobny.
Dołączona grafika





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych