Skocz do zawartości


Błedy i błędne decyzje.


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 90s

  Emeryt Clan Leader

 • Zarząd
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2 366 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 14 kwietnia 2019 - 19:08

Temat powstał nie po to aby kogoś obwiniać tylko zebrać wszystkie możliwe błędy i błędne decyzje jakie przez te lata podejmowaliśmy.

Pozwolę sobie rozpocząć jako pierwszy i chce zaznaczyć że to tylko moja opinia którą opieram na moich przemyśleniach. I niech każdy napisze co myśli o tym wszystkim.

1. Utracony kierunek.

Ten punkt stawiam jako pierwszy bo był źródłem największych katastrof. Okrętowi który nie wie do którego portu płynie nie sprzyjają żadne wiatry.
Nie mając celu i kierunku zaczęliśmy tworzyć problemy, tak jest zawsze i wszędzie. Brak wspólnej idei spowodował że bycie tutaj stało się tak samo puste jak bycie gdziekolwiek.

Elementy nas łączące i nadający sens jako społeczności przerodził się w system kontroli. Zamiast wyznaczyć nowy cel i wroga np patologię w e-sporcie zaczęliśmy walki wewnętrzne.


2. Rozjechanie się na dwa obce byty.

Błędem którego chce uniknąć w obecnym pomyśle. Czytając wiadomości z obu naszych forów i rozmawiając z chłopakami w końcu ujawnił się problem przez większość z nas niedostrzegany.

Powstały tutaj dwa byty które na początku tworzyły symbiozę by później stać się relacją pasożytniczą obustronnie się wyniszczającą.
Problem moim zdaniem wynika z braku kontaktu i przenikania oraz obustronnego zrozumienia. Ci co zajmowali się administracją pracowali ciężko i chcieli dobrze, ale nie dostrzegali tych co reprezentują ten klan i są solą tej społeczności czyli zwykłych graczy.
Drugi błąd masa uprawnień po znajomości lub każdemu kto tylko poprosił.
Cały ten układ władzy pochłaniał zasoby ludzie na bezsensowne czynności przez co takie osoby w dużej części były zmuszone zrezygnować z grania na rzeczy administracji, albo nadużywali władzy, a sami gracze którzy chcieli po prostu pograć w fajnej paczce byli zmuszani do przestrzegania i coraz bardziej abstrakcyjnych zasad i kar.

Natomiast osoby tylko grające poza tym że się je karało nie widziały żadnej innej aktywności takich osób, oni sami też życiem wewnętrznym społeczności nie byli zainteresowani bo nie po to tu przyszli.

Dlatego myślę że rozwiązaniem takiego stanu byłoby stworzenie portalu, czyli luźnej gry bez administracji, bez tagu bez tego wszystkiego co było do tej pory dla nas jako klanu. Dać ludziom wolność siedzenia w małych grupach, zmieniania gier i niech się to samo kręci.
Celem nie jest już gra, klan, forum tylko ludzie. Stworzenie community gdzie każda jednostka może znaleźć coś dla siebie.

Administracje i tych co lubią coś robić więcej niż grać przekierować do rozwijania portalu. Tu nikt nikogo karać nie musi, ani pilnować. Taka praca jest owocna daje możliwości rozwoju i tworzenia wartościowej treści.
Obie struktury czerpałyby obopólne korzyści. Portal przyciągał nowych graczy na Discorda. Gracze swoją grą przyciągaliby nowych na portal. Ważne tylko abyśmy nie dopuścili do rozłamu tych dwóch struktur i pamiętali że robimy coś razem bo mamy wspólny tym cel i biznes.

Admini Discorda i stara elita PL4FC oddolnie a nie na zasadzie wspólnoty wpajałby wartości nowym.
Regulaminy itd. wszystko i tak musi powstać ze względów prawnych i czysto informacyjnych. Ale w formie otwieranego linku informacyjnego ogólnodostępnego.
Nikt też nie będzie latał i karał ludzi którzy nie są z niczym powiązani. Jedynie DC aby był porządek.

Są jeszcze ci co chcą grać jako PL4FC, ale to dobrze abyście sami zdecydowali co i jak.


3. Kary

Rzeczą skandaliczną było karanie wieloletnich graczy którzy byli regularnie i nigdy nic nie złego nie zrobili. Restrykcyjne przestrzeganie regulaminu bez cienia chęci zagłębienia się w problem.
Czytałem ostatnio kilka takich postów.
Zawiedliśmy i to tak bardzo że brak słów. Takie osoby w takich sytuacjach powinny dostać wsparcie a nie kopa lub kary.
Brak tu było zrozumienia że jednak wiele gier jest toksyczna, że ludzie mają lepsze i gorsze dni i że każdego da się wyprowadzić z równowagi. Takie osoby powinny otrzymać wsparcie i trzeba było dziękować że przez tyle lata tutaj grali i tak pięknie nas reprezentowali.

4. Nie widzę co robisz.

Kolejny punkt który był niedostrzegany przez wiele lat, niedocenianie tego że się tu po prostu jest, to że się gra, wyznaje te wartości i dumnie nosi tag. Dopiero ostatnie dyskusje z chłopakami mi otworzyły oczy na ten punkt. A o to tu przecież chodziło od samego początku i to sprawdzało się najlepiej. Po prostu grać w gry ze znajomymi. W końcu 4fun.
Wielu z nas straciło istotę tej naszej społeczności. Było wiele głosów które alarmowały ale okręt płynął twardo na mieliznę. Rozwiązując problemy które sam tworzył, dokładając kolejne zaostrzenia i regulaminy.

5.Skladki

Same składki i darowizny były i są dobrym pomysłem, jednak forma obowiązkowych wpłat, wytykania komuś że ma na PC, oryginalną grę a 10zl miesięcznie żal mu na serwer na którym gra było ogromnym błędem. Albo karanie za brak wpłat.

Po pierwsze wszystkie wpłaty muszą być dobrowolne a ludzie mają więcej jak 10zl jak widzą sens ich wydania. Moim zdaniem zawiodło kilka spraw.
1. Nakaz wpłat, Kary za brak i najważniejsze informacja że to na utrzymanie serwerów a nie jakiś cel.
Ludzie złożą się i pomogą i będą to robić regularnie jak będą widzieć że to na coś ważnego, wielkiego, jakiś projekt i wspólny cel.

6.Forma

Czas leciał forma i zasady zostawały. Każdy kolejny CL miał ciężej i było trudniej. Bardzo trudno odebrać raz nadane przywileje. Trzeba też ciągle szukać nowych dróg i reagować na to co się dzieje.
Stworzenie tego bytu i skupienie się na problemach które sami sobie robiliśmy skutecznie pochłaniało 100% potencjału jaki mieliśmy.

Dlatego właśnie pisze to wszystko aby to zebrać w jedno miejsce i przedyskutować abyśmy nie popełnić tych samych błędów licząc że tym razem będzie inaczej.

Liczę że dorzucie coś od siebie.

Przepraszam
Dołączona grafika

#2 MTV

  Placek

 • Niezdecydowani
 • PipPip
 • 219 postów
 • Płeć:Boję się przyznać • BF2 GUID - Jayson

Napisano 20 kwietnia 2019 - 23:26

Dla mnie od zawsze największym problemem było ciśnienie ludzi, którzy z tego klanu robili sobie odskocznie od słabego życia realnego. No taki koronny przykład to edytka zgniliszcze.

Była grupa ludzi, która zaangażowała się w granie na serio w ESL. Z resztą pamiętam, że jak dostałem zaproszenie do gry w turnieju infantry od Tweaked, Eye to ona straszyła usunięciem z klanu. Skończyło się na zmianie nicka a dawali mi możliwość gry pod tagiem PL4FC, zawsze jakaś fajna promocja.

Więc dla mnie to była jedyna bolączka tego klanu. Ludzie napinający sie o nie wiadomo co.

Nie wiem z to czy teraz formuła klanowa się sprawdza? Ludzie troche inaczej podchodzą do rozgrywek razem, i widzę to po ESL. Ale fajnie, że proponowane są jakieś zmiany, ja chętnie wesprę groszem czy też aktywnością na forum :)

Mogę zaoferować jeszcze jakieś drobne wywiady na główną. To zawsze mi się podobało :)

#3 90s

  Emeryt Clan Leader

 • Zarząd
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2 366 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miejscowość:Burton On Trent

Napisano 20 kwietnia 2019 - 23:40

Tak MTV. Nie chcemy już klanu robić. Odsunąć cale to ciśnienie od graczy i przenieść na portal. Typowe 4fun tak jak teraz ludzie grają. Sęk w tym że są to zawsze małe ekipy i często nie mające większego zaplecza. Gdy kupują jakiś nowy tytuł to muszą namawiać znajomych aby też kupili. Tutaj by wystarczyło tylko pokój wybrać i już jest gotowy nowy znajomy lub nowa paczka.

To ma być bardziej usługa, miejsce spotkań gdzie strona i forum ma być miejscem treści, discord gry i luźnych rozmów. Najlepiej to wpadaj na discorda to ci wszystko opowiem ze szczegółami.
Nie piszmy też personalnych uwaga i nie dolewaj oliwy do ognia wariacie.
Dołączona grafika

#4 MTV

  Placek

 • Niezdecydowani
 • PipPip
 • 219 postów
 • Płeć:Boję się przyznać • BF2 GUID - Jayson

Napisano 21 kwietnia 2019 - 00:33

Pozwalam sobie tylko w stosunku do 1 osoby na personalne uwagi. Z różnych powodów :)

Wpadnę na pewno w tygodniu :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych